Stas Mikhailov in Lviv

  • Stas Mikhailov in Lviv
Issue 55, March 2013.

Stas Mikhailov in Lviv

March 30, 2013, SKA Stadium (39а, Kleparivska St.)

Popular singer and songwriter Stas Mikhailov will hold a concert in Lviv on March 30th 2013. With his name listed at the top of Forbes magazine list of the highest-earning Russian stars in entertainment and sports, and having his name entered an amazing 14.4 million times on the Yandex search engine last year, Stas Mikhailov is for the present day Russia’s most sought after singer. His rates for playing at private parties start at $100,000 — high even by Russian standards.
His genre — chanson, features songs about lives that went wrong, bad boys who want to go straight and the love of a good woman. It has little to do with French torch songs, despite the name. But Mikhailov is different from many chanson singers in that he does not sing about jail experiences and seems to be popular mainly among women. Songs about broken hearts, burning candles and the pain of infidelity gather full houses at his concerts and one of his songs has been watched more than 12 million times on YouTube.
Mikhailov has received official recognition, being awarded in 2010 with the Honored Artist of Russia title by President Dmitry Medvedev and winning awards as “Artist of the Year” (Radio Chanson), “Golden Gramophone” (Russian Radio) and the “Song of the Year”.
Don’t miss your chance to enjoy a chanson by Stas Mikhailov and order your tickets now.
For more information about the event and tickets booking please visit: www.biletoff.com.ua or call: (032) 253-05-35


Стас Михайлов у Львові

30 березня 2013
Велотрек СКА (вул. Клепарівська, 39а)

Популярний співак і композитор Стас Михайлов приїде з концертом до Львова 30 березня. У списку журналу «Форбс» він знаходиться на першому місці серед найбільш високооплачуваних російський зірок в індустрії розваг і спорту. Минулого року його ім'я вводилось 14,4 млн. разів у пошуковій системі Яндекс. Стас Михайлов сьогодні є найбільш затребуваним співаком в Росії. Його гонорар за виступ на приватній вечірці починається від 100 000 доларів - високо навіть за російськими мірками.
Його жанр, так званий шансон, (всі знають, що це таке) - пісні про життя, яке не вдалось, поганих хлопців, які хочуть йти прямо і любов до хорошої жінки. Цей «жанр» має дуже мало спільного з французьким шансоном, незважаючи на спільну назву. Але Михайлов відрізняється від багатьох виконавців у тому, що не співає про пригоди за ґратами і, мабуть, через це, популярний в основному серед жінок. Пісні про розбиті серця, палаючі свічки і біль зради й розлуки завжди збирають повні зали на його концертах, а одну з таких пісень переглянули понад 12 мільйонів разів на YouTube.
Михайлов отримав звання Заслуженого артиста Росії з рук президента Дмитра Медведєва у 2010 році а також завойовував нагороди «Артист року» (Радіо Шансон), «Золотий Грамофон» (Російське радіо) і «Пісня року".
Не пропустіть нагоду послухати пісні Стаса Михайлова і замовити квитки на концерт прямо зараз.
Детальну інформацію про концерт і бронювання квитків можна отримати на www.biletoff.com.ua або за телефоном (032) 253-05-35