Lviv’s Korostylov is Europe’s Top Shooter

  • Lviv’s Korostylov is Europe’s Top Shooter
Issue 122, April 2019.
Lviv’s Korostylov is Europe’s Top Shooter
 
Pavlo Korostylov was named Lviv’s March Athlete of the Month for his exceptional performance at European Championship  which took place during March 16-25  in Osijek, Croatia.  
Leopolitan pistol shooter and 2020 Olympic gold hopeful Pavlo Korostylov returns home with a European championship after topping all comers in the 10m Air Pistol event at the European championships in Croatia last month. Korostylov is no stranger to titles, but this marks his first European title in Air Pistol. He showed his impressive composure under pressure to claim the title with a 241.3 score. Korostylov has already qualified for next summer’s Olympic Games in Tokyo, Japan after finishing fourth in the 10m Air Pistol world championships last summer. Congratulations Pavlo!
 
Павло Коростильов - найкращий стрілець Європи
 
Павло Коростильов визнаний спортсменом місяця березня за прекрасний виступ на на чемпіонаті Європи з кульової стрільби, який проходив у місті Осієк, Хорватія, з 16 по 15 березня.
Наша олімпійська надія, стрілець з пістолета Павло Коростильов повернувся додому з чемпіонату Європи в Хорватії після блискучої перемоги на дистанції 10 м. На рахунку Павла вже чимало високих титулів, але це його перша європейська золота медаль у стрільбі з пневматичного пістолета. Він виявив своє вражаюче самовладання під тиском і випередив усіх суперників з результатом 241,3 бала. П. Коростильов вже пройшов кваліфікацію на літню олімпіаду 2020 року в Токіо після того, як минулого літа зайняв четверте місце у чемпіонаті світу у стрільбі з пневматичного пістолета на дистанції 10 метрів. Вітаємо Павла!