Spotlighting Lviv’s Entrance Halls

  • Spotlighting Lviv’s Entrance Halls
  • Spotlighting Lviv’s Entrance Halls
  • Spotlighting Lviv’s Entrance Halls
  • Spotlighting Lviv’s Entrance Halls
  • Spotlighting Lviv’s Entrance Halls
  • Spotlighting Lviv’s Entrance Halls
Issue 99, March 2017.
Spotlighting Lviv’s Entrance Halls
 
When we speak about Lviv’s wonderful architecture, the image that usually comes to mind is the building’s façade. But you know what they say – “The space within becomes the reality of the building”. ‘Behind Lviv’s Entrances’ is a new book that takes an intimate look at the interiors of 50 of the city’s most remarkable buildings. The one thing each entry has in common – they were all built in pre-Soviet days. In this way, every major architectural style of the time is featured in the book, from historicism to functionalism to modern. The book takes us inside these Lviv treasures with stunning photography by Anastasia Ivanova, historical research by Yevhen Bondarenko, and witty stories by Yevhen Savchenko. “The purpose of the album is to show the hidden beauty of the city, to learn more about those Leopolitans, and to discover the relationship of the people of that day and age and the current residents of Lviv”. Published by Lviv’s-own Old Lion’s Publishing House, the 112-page hardcover ‘Behind Lviv’s Entrances’ has everything you need to learn about the city’s most spectacular buildings, entrance halls, and ornate doors.
 
For more information, please visit: http://starylev.com.ua.
 
 Що криється за львівськими брамами
 
Коли ми говоримо про чудову архітектуру Львова в уяві, зазвичай, виникають фасади будівель. Але входимо ми в дім через двері, або, як у Львові кажуть, через браму і перше враження, залишається у нас саме від брами. Троє львів’ян - Анастасія Іванова, Євгеній Бондаренко та Євген Савченко не раз входили, як і ми з вами, до львівських брам, але їм вдалось побачити й почути набагато більше, про що вони й розповіли у своїй книзі "За львівськими брамами", що вийшла у видавництві "Старого лева". Автори описали 50, на їх думку, найцікавіших будівель міста. Усі будівлі споруджені у різний час і в різних стилях - від історизму до функціоналізму. Ілюстраціями служать фотографії Анастасії Іванової, історичні дослідження - Євгена Бондаренка, доповнені дотепними оповіданнями Євгена Савченка. 
Автори видання кажуть, що створили цей альбом, аби показати приховану красу міста, а також розповісти більше про львів’ян, віднайти зв’язок між людьми, що зводили той Львів, який ми знаємо та любимо, та його теперішніми мешканцями. Книга має 112 сторінок у твердій палітурці й стане чудовим подарунком усім, хто любить Львів. 
 
Додаткову інформацію знайдете тут: http://starylev.com.ua.