July Athletes of the Month: Georgiy Ivanitskyi & Serhiy Makarevych

• July Athletes of the Month: Georgiy Ivanitskyi & Serhiy Makarevych
Issue 126, September 2019.

Leopolitan archers Georgiy Ivanitskyi and Serhiy Makarevych were named Lviv’s Athletes of the Month for July after winning silver for the Ukrainian team alongside Aleksey Gunbin at the Hyundai Archery World Cup in Berlin, Germany in July. The team narrowly lost out to the Turkish team in the final, falling 5-4. The Americans topped their Canadian rivals 6-2 for bronze. Congratulations Georgiy and Serhiy!

Спортсмени місяця липня: Георгій Іваницький та Сергій Макаревич

У липні спортсменами місяця були названі львівські лучники Георгій Іваницький та Сергій Макаревич, які разом з Олексієм Гунбіним у складі української чоловічої команди стрільців з лука завоювали срібну медаль на змаганнях Hyundai Archery World Cup, що проходив у столиці Німеччини з 1 по 7 липня 2019 року. У фіналі українські стрільці посіли друге місце, випередивши турецьку команду - 4:5. Бронзові медалі здобула американська команда, яка перемогла своїх канадських суперників - 6:2. Вітаємо всіх переможців!