Equestrian Riders Vie for Lviv Open Cup

• Equestrian Riders Vie for Lviv Open Cup
Issue 93, September 2016.

The Lviv Open Cup for equestrian riders drew nearly 120 contenders to Lviv’s Burevesnik equestrian sports camp from August 19-21 to compete in Show Jumping, Dressage, and Eventing competitions. Maksym Dumych on horse Al-Hanta claimed the Eventing gold ahead of Ivan Gordon on horse Bagrationi and Volodomyr Dulya on horse Night-Fore, while Ternopil’s Yuriy Kondratenko on horse Zadulya was named champion in the Show Jumping event. The highlight of the tournament was junior rider Yevgeniya Grygoriyeva on horse Ratinel, who claimed an impressive bronze in the adult event.

Кінні змагання на "Буревіснику"

Кінні змагання Відкритого Кубка Львова зібрали близько 120 учасників на території львівського кінно-спортивного табору "Буревісник" 19-21 серпня. Протягом трьох днів спортсмени змагалися у у трьох видах: виїздці, кросі та конкурі. Переможцем змагань у триборстві став Максим Думич на коні Аль-Ханта, випереджаючи Івана Гордона на Багратіоні та Володимира Дулю на Найт-Форі. Юрій Кондратенко на коні Задуля з Тернополя був названий чемпіоном в конкурі. Родзинкою турніру стала юна вершниця Євгенія Григор’єва на коні Ратінель, яка посіла третє місце серед дорослих спортсменів.