November-December Sport Digest

• November-December  Sport Digest
Issue 63, December 2013.

FC Karpaty Start Well; Can’t Finish

FC Karpaty finished off their pre-winter schedule in frustrating fashion by holding early leads in all three of their November fixtures against higher-ranked teams, and yet coming away with only 3 draws. The November 3 match against Chornomorets would be an omen of things to come. Leading 1-0 late in the game on a 24’ goal by Valeriy Fedorchuk, the Lions couldn’t hold off the visitors as Chornomorets levelled the game with an injury time marker. Karpaty again started quickly in their Nov. 9 fixture in Poltava versus Vorskla, taking leads in the 5’ and 27’ minutes. The home side would level before half and the boys in green had to settle for another draw. At the Nov. 22 fixture against Metalurh Donetsk, 7300 Leopolitan fans saw the home side start quickly once again with a 2’ strike by Karpaty striker Oleksandr Gladkiy. Donetsk would strike back and take the lead with goals on both sides of the break. Gladkiy was able to salvage a point for the home side with a beautiful 86’ minute marker. Karpaty was set to host Arsenal Kyiv in a Nov. 30 fixture, but the side from Kyiv was forced into bankruptcy on November 15 and was forced to withdraw from their remaining fixtures. At winter break, FC Karpaty Lviv sits in 11th place with a 4-7-6 record. The boys in green will return in spring when they host 9th place Mariupol Illichivets at Stadion Ukraina (5 Lipova Alley) on March 1.

ФК Карпати наприкінці сезону

На початку зими львівським футболістам ніяк не вдається вирвати перемоги у суперників три матчі поспіль. Все розпочалось грою 3 листопада проти Чорноморця. Гол Валерія Федорчука на 24 хвилині допоміг львів’янам протриматись майже до кінця гри з рахунком 1:0, але вони не змогли зберегти цю перевагу і матч закінчився внічию. Подібно гра проходила і в Полтаві 9 листопада проти Ворскли – «Карпати» забивають на 5 і 27 хвилині, але до кінця першого тайму господарі вирівнюють рахунок, і знов – нічия. Гра на власному полі 22 листопада у присутності лише 7300 вболівальників проти донецького «Металурга» розпочалась голом, забитим на 2 хвилині нападником «Карпат» Олександром Гладким. Донеччани рушили в контратаку і перехопили ініціативу, забиваючи м’яч у сітку воріт львів’ян у першому та другому таймі. Гладкому вдалось врятувати честь команди красивим голом на 86 хвилині - і знову нічия 2:2. Наступна гра «Карпат» мала бути з київським «Арсеналом» 30 листопада, але київська команда оголосила банкрутство 15 листопада і була змушена відмовитися від усіх подальших матчів. Отож, ФК Карпати Львів посідає 11 місце з показниками 4-7-6. На поле біло-зелені повернуться вже навесні, коли вони прийматимуть 1 березня на стадіоні Україна команду «Іллічівець» з Маріуполя, яка посідає 9 місце.

November Month to Forget for Lviv’s “Politekhnika-Halychyna”

After flying out of the gate with big wins over SC Kryvbas and Budivelnyk and a dismantling of 1st Division Rivne Pulsar in Ukraine Cup action, Lviv’s Politekhnika-Halychyna must be looking forward to putting the month of November behind them. In a tough stretch that saw the Lions play 4 of the top 5 teams in the league, Lviv emerged with a disappointing 1-4 record over the month. The highlight of the month was a commanding victory over 5th-placed Azovmash that ended their 5 game win streak. One of the several November lowlights was a dismal performance in Odessa that saw Politekhnika score only 13 first-half points. Serbian national Vladan Vukosavljevic continues to carry the Lions leading the team in scoring 4 times and recording two double-doubles. The team fared no better in 2nd Round Ukrainian Cup action, limping to a dismal 1-3 record that currently leaves them in last place in Division B. The Lions lone win came on Nov. 17 against lowly DniproAzot, a team that has yet to record a victory in SuperLeague action. However, Lviv’s players followed that game up with an embarrassing 76-73 defeat to the same lowly Azot. The top two teams in Division B qualify for the EuroBasket preliminary rounds. December offers the team the chance to make up some ground with games against four of the worst teams in the league that combined have only 6 wins in 28 games between them. The Lions host Dnipro and DniproAzot on Dec. 13 and 15 and play host to rivals Hoverla Ivano-Frankivsk on Dec. 28. All games are held at the Halychyna Sports Palace (8 Kerchenska St.).

Успіхи й невдачі «Політехніки–Галичина»

Після перемог з великим розривом над командами «СК Кривбас» і «Будівельник» і розгрому Рівненського «Пульсару» в Кубку України, Фортуна, здається, відвернулась від львівської команди в листопаді. У серії жорстких поєдинків проти 4 з 5 найкращих команд в лізі, «Політехніка» виходить лише з рахунком 1-4. Родзинкою місяця була перемога над командою «Азовмаш» з п’ятої сходинки таблиці, яка стала завершенням серії з 5 перемог поспіль. Найсумнішою стала поразка в Одесі 12 листопада з рахунком 54:69. Серб Владан Вукосавлєвіч продовжує залишатись лідером команди, маючи 4 закидання і два подвійні дабли. Не краще справи йдуть у команди в 2 раунді Кубка України, з результатом 1-3, який дає право знаходитись на останньому місці в дивізіоні Б. Єдиною перемогою львів’ян стала гра 17 листопада проти «ДніпроАЗОТ», яка досі не має жодної перемоги в Суперлізі. Проте, в наступному матчі «Політехніка» поступилась тій же «ДніпроАЗОТ» з рахунком 76-73. Дві найкращі команди дивізіону Б закваліфікувались на відбіркові матчі Євробаскету. У грудні львів’яни мають шанс поправити своє становище в турнірній таблиці в поєдинках проти чотирьох найслабших команд турніру, які мають у 28 іграх лише 6 перемог. У Львові відбудуться матчі проти «Дніпра» і «ДніпроАЗОТу» 13 і 15 грудня відповідно, а також проти «Говерли» з Івано-Франківська 28 грудня. Всі ігри відбудуться в Палаці спорту «Галичина» (вул. Керченьська, 8).