UKRAINIAN VICTORY OVER AUSTRIA BUILDS MOMENTUM IN EURO 2012 PREPARATIONS

• UKRAINIAN VICTORY OVER AUSTRIA BUILDS MOMENTUM IN EURO 2012 PREPARATIONS
Issue 41, December 2011.

The Ukrainian national football team were triumphant in the first match played at the newly-opened Lviv Arena on November 15, beating Austria 2-1 in an action packed international friendly. Fans sang the Ukrainian national anthem as Ukraine substitute Marko Devic scored an injury-time winner to give the European Championship co-hosts victory. Milevskiy opened the scoring in the 18th minute following Oleksandr Aliyev's cross, a reward for Ukraine's attacking play in snowy conditions at the 35,000-seat stadium that will host three group games at Euro 2012. An unlucky Kucher own-goal brought the scores level after 71 minutes, and set up an exciting finish to the match. The win builds on Ukraine’s improving form in the run-up to Euro 2012, having recently drawn 3-3 with German on November 11 in the new Olimpiiskyi National Sports Complex in Kyiv.

ТОВАРИСЬКА ГРА УКРАЇНА – АВСТРІЯ – 2:1

У товариському поєдинку на новому газоні нового львівського стадіону, урочисте відкриття якого відбулось нещодавно, 15 листопада зустрілись футбольні дружини Австрії та України. Саме на цьому майже 35-тисячному стадіоні 9, 13 та 17 червня наступного року пройдуть матчі чемпіонату УЄФА ЄВРО-2012. Рахунок відкрив гравець нашої збірної Артем Мілевський на 18-й хвилині з подачі Олександра Алієва. Лише на 71-й хвилині поєдинку австрійцям вдалось зрівняти рахунок, з яким і закінчився основний час. Суддя матчу призначив три додаткові хвилини, які й принесли перемогу збірній України – Марко Девіч забиває переможний гол. Трибуни стоячи співають гімн України. Нагадаємо, що 11 листопада у Києві на новому Олімпійському стадіоні збірна України, також у товариському матчі, зіграла з рахунком 3:3 зі збірною Німеччини, показавши достойну гру.